Samet Bahçeci

Samet Bahçeci

Eğitmen Şef

ÖZET BİLGİ

Her ne kadar hep sevdiğim işler ile uğraşsamda geçmişteki karışık iş tecrübelerimden sonra mutfakla tanışmam aslında çok bağımsız bir yerden, denize duyduğum derin bir tutkuyla başladı. Çocukluğumda denize açılıp, balığa çıkmak amatör dalışlar yapıp sonrasında profesyonele çevirmek hobilerimin en başında geldiği gibi günlük hayatımında bir parçası oldu. Bu süreçte tüm deniz mahsullerini ve onlar ile yapılan yemekleri öğrenme ve geliştirme şansım oldu ve bunlar beni daha sonrasında amatörce
olsa da dünya mutfağını kurcalamaya yönlendirdi. Yunanistan’dan İzmir’e yerleşen aile büyüklerim Yunan mutfağının lezzetlerini ve duru ege mutfağı tariflerini harmanladığında ortaya iştah kabartan lezzetler çıkardılar ve ben bu süreçte hem yeme hemde kendi mutfağımızda yapma şansını yakaladım. O zamanlar ailemden öğrendiğim tariflerle deniz mahsülleri başta olmak üzere yemeğe olan ilgim oldukça arttı. 2011 yılında profesyonel mutfağa ilk adımımı atarak özel bir aşçılık okulunda profesyonel aşçılık eğitimimi aldım.
 Sonraki süreçte meslekte yer edinmiş bir çok şefe asistanlık yapıp ve hatırı sayılır birkaç
restoranda staj yapma, eğitimlerine katılma fırsatı buldum ve amatörce olan yemek ilgim yemek adaplarını, usullerini öğrendikçe profesyonel bir hale dönüştü. Keyif alarak ve çok severek yaptığım bu kutsal işte kendime bir yer edinmek istedim.
Hem öğrenci hem de satın alma sorumlusu olarak bulunduğum aşçılık okulunda belli bir süre sonunda workshop eğitimlerinin şefi olma fırsatını yakalayıp ilk defa 2013 sonunda sizlerin karşısına çıkıp yemek yapma şansını yakaladım. Hemen ardından MEB onaylı Profesyonel aşçılık sınıfı eğitmen şef kadrosunda görev alarak meslek hayatıma başladım. Genel olarak hikayeler hep ben mutfağa bulaşıktan geldim şeklindedir lakin ben buraya işin aslında bulaşık gibi temeli olan aksi istikametteki depo kısmından geldim. Dört yıl boyunca bu aşçılık okulunda görevime hem kendimi hemde çok sevdiğim öğrencilerimi geliştirmeye özen göstererek devam ettim. 2018 yılı başında keyif alarak başladığım ve devam ettiğim Bisquitte Cafe & Restoranlar zincirinin 11 mutfağından sorumlu olarak mutfak genel koordinatörlüğünü yapıyorum. 2018 yarısında İMSE’deki profesyonel aşçılık sınıfı şefliği görevim son buldu. Eğitmenlik hayatıma mutfağın adabını koruyup kollayan ve bu işe hakettiği saygıyı gösteren Dory’s Kitchen’ da detaylı eğitimler ve workshoplar vererek devam etmekteyim.