Nilay Alpbaz

Nilay Alpbaz

Eğitmen Şef

ÖZET BİLGİ

1970 de İzmir’de doğdu. Ege Üniversitesi Fen fakültesi Astronomi ve Uzay bilimleri bölümünü bitirerek fizik öğretmeni olma hakkını kazandı. Kısa bir süre meslek lisesinde fizik öğretmeni olarak görev aldıysada aradığını bulamadı ve Turizm ve Otel İşletmeciliği okumaya karar verdi. Yiyecek ve icecek bölümünde ilerletmek istediği kariyerinin ilk adımlarını 1997 de Kanadaya gidince attı.
*Kanada Toronto’da fine dining restoranlarda catering cook assistanı olarak mesleğine başladı.
Torontonun finans merkezinde KPMG , Price Water house Coopers, Tory Tory gibi dönemin en güçlü finans şirketlerine catering chef ve yöneticisi olarak hizmet verdi.
*George Brown College’da baking kurslarına devam ederek baking sanatını illerletti.
*Catering chef olarak çalıştığı fine diner/catering şirketinde günlük çalışma saatlerini tamamladıktan sonra gönüllü olarak diner’da garde manger bölümünde ve pastry bölümünde asistan olarak hands-on eğitimine devam etti.
*Kariyerinin ilerleyen yıllarında Toronto’nun isim yapmış catering şirketlerinde Executive Chef olarak görev aldi ve 1500 kisiye kadar varan davetlilere iyi bir hizmet vermek icin on-site event mutfakalarının sorumluluğunu üstlendi.
*Kanada’nın en tanınmış yemek şovu kanalı olan “”Food Network Kanada” da asistan yiyecek stilisti olarak görev aldıktan sonra, kanalın Kanada’daki ilk ve tek TV yemek şovu ön hazırlık mutfağının yöneticiliğini yaptı.
*Top Chef Canada’nin culinary prodüktörü, yemek stilisti Claudia Bianchi’ye diğer şovlarında asistanlık yaptı.
*Master Chef Canada’nin hostlarından Michael Bonacini’nin yer aldığı Cook like a Chef şovunda yiyecek stilisti asistanı olarak görev aldı.
*Jamie Oliver gibi celebrity şeflerin konuk olduğu Food Network mutfağına ev sahipliği yaparken aynı zamanda çok değerli ve başarılı direktörler ve prodüktörlerle çalışma şansına erişti.
*Kraft markasının senede üç kez Amerikan VIP grubuna hazırladığı ispanyol yemekleri platformunda tanınmış yiyecek stilistleri ile çalıştı.
*Kariyeri kendisine Kanada’lı politikacılara, ünlü aktörlerin katıldığı Toronto film festivalindeki konuklarına yemek pişirme şansını verdi.
*Artsquare Cafe’nin menü oluşumunda danışmanlık yaptı.
* Little Schmiddies Meat House’da pastry chef olarak calıştı.
* M&T boutique Meals eventlerinde head chef olarak görev aldı.
*2016 da Türkiye’ye ve güzel İzmir’e dönüş yaptı.
*IMSE mutfak sanatları enstitüsünde freelance eğitmen chef olarak çalıştı.
*Mesleğine kendi biscotti markası olan “Orange Peels Biscotti and Truf Chocolate” ile ve kendi özel worksoplarında ve Dory’s Kitchen’da cooking instructor olarak devam etmektedir.

Medya ve bazı katıldığı eventler:
*Kanada Türk televizyonunun Toronto kazan biz kepçe adlı yiyecek ve gezi programının yaratıcılarından biri olarak yiyecek stilistliği ve sunuculuğunuda yaptı.
*Bizbash magazin: Toronto’nun event şirketlerinin yükselmekte olan şeflerinin tanıtıldığı magazinde bir düzine şefden biri olma şansına erişti.
*Toronto’nun en saygın gazetelerinden olan Toronto Star’da yemeklerde kullanılan içkiler hakkındaki bir yazı dizisinin konuk şefi olarak yer aldı.
*Uluslararası Toronto film festivali eventlerinde executive chef olarak görev yaptı.
*Toronto’nun en önemli eventlerinden biri olan Eat to the Beat eventi: Davetli 40 kadın aşçının katılımı ile başlayan eventin ilk katılımcılarından oldu.
*Chatelaine dergisi ve kadın fuarı iş birliği ile hazırlanan bir çikolata yapımı demosunda konuk aşçı olarak yer aldı.
*Yemek zevki dergisinin konuk şeflerinden biri olarak tariflerini okuyucularla paylaştı.