Ömer Tekgül

Ömer Tekgül

unnamed (46)

Eğitmen Şef

ÖZET BİLGİ

Mutfak, benim çocukluğumdan bu yana en büyük tutkum. Hatta durum o kadar vahim ki, küçükken tavada deterjan pişirmeye çalıştığım zamanları hatırlıyorum.
Bu sevdamla ilgili ilk atılımıma lise 2’de okulu bırakıp İngiltere’ye dil öğrenmek için gittiğimde, yemek pişirmeye olan ilgim sayesinde, butik bir mutfakta bulaşık yıkamakla başladım. Kendimi geliştirdiğim o dönem sonrasında Türkiye’ye dönüş yaparak halkla ilişkiler, aşçılık ve İşletme eğitimlerimi tamamladım.
Kurumsal bir ajansta dijital pazarlama uzmanı olarak çalışmaya başladım. Anlayacağınız tam bir plaza insanı oldum. Mutfağa olan aşkım sönmedi tabi.
Ben anadoluda büyümüş birisiyim. Bazı kokular vardır insana sebepsiz bir mutluluk verir, içinizi huzur kaplar. Ekmek benim için bunlardan biridir. Çocukluğumun ekmekleri farklıydı. Hayatımızda saygın ve önemli bir yeri vardı. Tandır ekmeği, bazlama, saçlarda pişirilip bütün kış boyunca hafif nemlendirildikten sonra yediğimiz yufka ekmeklerimiz vardı. Ekmeği sorgularken, çoğunu şehirlerimizde yaşarken bize musallat edilen modern hayat uğruna kaybettiğimizi fark ettim.
Bir yerde Şems-i Tebrizi’nin şu sözleri karşıma çıktı; “Bir şey yap, güzel olsun. Çok mu zor?
O vakit güzel bir şey söyle. Dilin mi dönmüyor? Öyleyse güzel bir şey gör veya güzel bir şey yaz. Beceremez misin? O zaman güzel bir şeye başla. Ama hep güzel şeyler olsun. Çünkü; Her insan ölecek yaşta…”

Hikaye burada başladı. Ekmeğin en doğal halini bulmak için çıktım yola. Gerçek ekmeğin peşine düştüm. Anadolu ekmekleri, mayalar, buğdaylar, teknikler…
2015’te ilk mayamı oluşturdum. Kendime yaptığım ekmekleri çevremdeki insanlar tatmaya, daha sonra almaya başladılar. İnsanlar sürekli “Ekmek işleri nasıl gidiyor?” diye sorunca da, bu tutkuyu işe dönüştürmek, bir isim bulmak zor olmadı: ekmekisleri.com böylece hayata geçmiş oldu. Türkiye’nin her yerine hafta sonraları gelen siparişleri yapmaya başladım. Sabahları mesaim başlamadan kargoya, oradan da plazalara siparişleri teslim ediyordum.
2017 Kasım’da ise bu işe gönül vermiş müzisyen bir arkadaşımla gerçek ekmek atölyemizi; Tartine Bakehouse’u kurduk.
Günümüzün endüstriyelleşmiş ürünlerine inat sabırla mayalıyoruz bozulmamış ekmeğimizi… Anadolu’nun, Siyez, Üveyik, Zerun gibi atalık tohumlarından gerçek ekmeklerimizi yapıyoruz. Tarladan, sofraya kadar tamamen geleneksel ve doğal yöntemlerle hazırlanıyor her biri. Tartine Atölyesi’nden gerçek ekmek sipariş ettiğinizde muhtemelen o ekmek henüz üretilmemiş oluyor. Yaptığımız her bir ekmek, kalitesini kaybetmeyeceği insani hızda üretilir. Sofraya giden ekmeğin taptaze ve gerçek olduğunu bilirim, gece vicdanım rahat uyurum… Yıllar önce tanıştığım, alıştığım ve vazgeçemediğim bu lezzeti şimdi güzel insanlara sunmanın gururunu yaşıyorum.
Mutfaktaki Adam, Ömer